Mad Max: Nie len zbesilá cesta

Autor: Šimon Evin | 25.5.2015 o 18:31 | (upravené 25.5.2015 o 19:42) Karma článku: 2,84 | Prečítané:  837x

Návrat undergroundovo - kultového Mad Maxa priniesol predsa viac ako vizuál. Pre tých, ktorí nechcú len hltať, ale i prežúvať. 

!!! Pozor, spoilery !!!

Veľa kritikov i divákov zhodne pokladá film Mad Max: Fury Road za založený hlavne na vizuálnej stránke (réžia George Miller, v hlavnej úlohe Tom Hardy, 2015)  . Naozaj sa  ukázala ako veľmi podarená a hoci vo filme je bohatstvo umelých efektov, oveľa viac si diváka získa dizajn a hmotné prevedenie kulís postapokalyptického sveta. Umeleckí tvorcovia si veru dali záležať na kostýmoch, automobiloch (a rôznych odnožiach automobilov), a ďalších rekvizitách. Okrem niekoľkých momentov pôsobia veľmi uveriteľne a film sa pre ne oplatí vidieť.

No napriek tomu, že Fury Road ťaží práve z atraktivity svojho špičkovo prevedeného vizuálu a nesnaží sa to skrývať, prináša tento film, hnaný dopredu akčnými scénami, i prekvapivú hojnosť zaujímavých myšlienok, otázok a symbolov. Pre tých, ktorí v umení hľadajú obsah a nie len formu, tu je niekoľko vlastných pozorovaní. O myšlienkach prezentovaných vo filme, nie o tých mojich.

1. Vhodné miesto na život netreba hľadať niekde ďaleko. Ide len o to, ako sa správame k prostrediu, v ktorom sa nachádzame, a ako zaobchádzame s tým, čo máme k dispozícii. Tá úžasná krajina je doma. Po zdrvujúcom zistení, že vysnívaná zelená krajina, ktorú hľadali, zanikla, Max navrhuje Furiose, aby sa vrátili domov, kde je dosť vody na kultiváciu zelene. Stačí sa len k tej vode dostať a sprístupniť ju. To zahŕňa nastolenie novej spoločenskej štruktúry a koniec tyranskej vlády.

2. Fanatizmus a zbožšťovanie človeka sú hrozné. Immortan Joe sa naozaj tvári ako boh. Popri ďalších prejavov moci a kultického uctievania má Joe pod kontrolou vodu, ktorej je v púšti málo, a niekedy ju „láskavo“ nechá pršať na svojich poddaných a uctievačov. Jeho zmagorení poskokovia, naozaj presvedčení, že je boh, sa vrhajú na smrť, aby zomreli v boji a tak sa dostali do „Valhally,“ lebo Joe im to sľúbil. Film pekne ukazuje i odpudivosť falošného boha Joea. Okrem očividnej, lebke podobnej masky, má Joe za krkom špeciálny mech, pomocou ktorého dýcha a ktorý mu niekedy dodáva výraz odporného starého červa. Navyše celý pripomína obludy z obálok albumov Iron Maiden.

3. Zbožšťovanie človeka je absurdné. Samotné meno Immortan Joe pôsobí smiešne: Immortan (pozor, nie Immortal) naznačujúce niečo nesmrteľné a teda božské. K tomu Joe – úplne typické a tuctové. I Joeova smrť je dobrým výrazovým prostriedkom na ukázanie, že nebol žiaden boh. Režisér nenecháva Joea veľkolepo a dramaticky zomrieť v dueli s Maxom, Joe nekončí vo výnimočnom, spektakulárnom divadle. Zomiera ako jeden z mnohých, posledný medzi rovnými.

4. Sebaobeť je hodnotná. Jeden z Joeovych fanatikov sa nakoniec obetuje. Nie pre svojho tyranského vládcu, ale smrťou poslúži jeho zvrhnutiu. Obetuje sa pre záchranu života hlavných hrdinov. Zvláštne je, že pri nej stále verí vo svoj odchod do Valhally. Núkajú sa otázky: Je to stále ten istý typ fanatizmu, len so zmeneným objektom? Alebo je to šľachetná sebaobeť? Alebo niečo z každého? You decide. 

5. Zlo naozaj ničí a degraduje. Max použil materské mlieko, aby si ním v púšti opláchol tvár. Joe rozpáral svoju ženu, aby z nej vybral svoje (mŕtve) dieťa a pozrel sa, čo je zač. Sick.

6. Hrdinovia nie sú vždy jednoznační.

6a. Furiosa od začiatku vyzerá ako záchrankyňa nevinných (ktoré majú symbolické biele šaty), ako vysloboditeľka spod vlády Joea a ako tá, ktorá ich má doviesť do zasľúbenej zeme. Ale prečo to robí? Je to naozaj nezištná pomoc? Alebo Joeovým ženám pomáha len preto, lebo je to jej vlastná najlepšia šanca na útek (ako to sama povedala)? Používa ich len ako živý štít, na ktorý sa Joe neodváži strieľať? Opäť, you decide.

6b. V Maxovom skutočnom jadre je záchranca, nie oportunistický sebec. Furiosa skoro celý čas nepozná Maxovo meno. To meno, symbolický nositeľ identity, jej Max odhalí až pri poslednom zúfalom pokuse o jej záchranu – keď jej doslova daruje svoju krv.

Na záver a na margo: film končí štýlovo, čo sa mi veľmi páči. Žiadna prvoplánová romantika, žiaden happy ending pre Maxa, i keď toto jeho dobrodružstvo dopadlo dobre. Odchádza, prenasledovaný svojimi démonmi, s ktorými sa ešte stále nevyrovnal.

Vo Fury Road je toho myšlienkovo iste viac. V diskusii privítam vaše vlastné pozorovania

Obrázky:

http://fredrikdeboer.com/wp-content/uploads/2015/05/1_Max.jpg

http://overmental.com/wp-content/uploads/2015/05/mad-max-fury-road-1.jpg

http://www.openlettersmonthly.com/hammerandthump/wp-content/uploads/2015/05/mad-max-fury-road-vehicles.jpg

http://img4.wikia.nocookie.net/__cb20150418140135/villains/images/c/c6/Mad_max_fury_road_immortan_joe_by_maltian-d89hlf8.png

http://www.ironmaidenwallpaper.com/files/album_iron_maiden_killers_ironmaidenwallpaper.com.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?