Dobrý...! Dobrý čo? Dobrý de*il?

Autor: Šimon Evin | 30.4.2015 o 16:49 | (upravené 1.5.2015 o 18:01) Karma článku: 4,28 | Prečítané:  1611x

Diskusia o oprávnenosti takzvaných požiadaviek učiteľov na slušnosť.

Nie je prekvapivé, že ma na základnej i strednej škole učilo pestré spektrum učiteľov. Odlišovali sa v oblastiach charakteru, temperamentu i profesionality. Niektorí, povedané prosto, neboli dobrými učiteľmi (pre nedostatky v jednej alebo viacerých spomínaných oblastiach) na iných mám veľmi dobré spomienky. Preto tento blog nie je žiadnym osobným útokom voči učiteľom všeobecne, ani voči konkrétnym jednotlivcom. Je útokom, ale inakšieho charakteru. Je útokom proti myšlienke, presvedčeniu, ktoré osobne pokladám za hlúpe.

Myslím, že mnohí z vás majú podobnú skúsenosť ako ja. Či už to bolo od dozorkonajúcej, alebo od triednej počas triednickej hodiny. Zdravte sa učiteľom, aspoň keď ich stretnete prvýkrát. Nezdraviť sa je neslušné! Nuž, na prvý pohľad táto výzva vyzerá v poriadku, ale pri trocha trochu bližšom skúmaní jej samotnej i jej kontextu sa začínajú vynárať problémy, na ktoré sa ťažko nachádzajú definitívne a jednoznačné odpovede.

V civilizovanej spoločnosti je prirodzené, že mladší staršiemu, podriadený nadriadenému, dieťa rodičovi, žiak učiteľovi, pán dáme atď. preukazuje úctu. Nejdem zachádzať do argumentácie, prečo si myslím, že je to tak správne – o tomto tento blog nie je. Pre potreby tejto diskusie to prijmime ako axióm (tvrdenie, ktoré platí, nespochybňuje sa a nedokazuje sa). Jedným z všeobecne prijímaných prejavov takejto slušnosti je pozdrav, respektíve iniciatíva v pozdrave pri vzájomnom stretnutí. Povedané jednoducho – ten, čo preukazuje úctu, sa pozdraví ako prvý. Aj toto by sa ešte dalo označiť ako axióm.

Problém nastáva, keď vezmeme do úvahy špecifický kontext školy. Učitelia požadujú, aby sa im žiaci zdravili, čo je v poriadku. Mnohokrát tento pozdrav (aspoň teoreticky) vyzerá tak, že pred príchodom/pri príchode učiteľa do triedy sa žiaci postavia a ticho čakajú na dovolenie sadnúť si. Inokedy, ak takáto situácia nenastane, učitelia zvyčajne vyžadujú, aby sa žiaci zdravili slovami dobrý deň. (Používam frázy Dobrý deň! a Dobrý! genericky, myslí sa pod nimi aj Dobré ráno! atď.) Vadí im (zrejme nie všetkým, ale určite viacerým), keď sa žiaci pozdravia len skrátenou formou Dobrý! Pokladajú to za neslušné a argumentujú tým, že pozdrav Dobrý! je nejednoznačný, vlastne ani nemusí byť pozdravom a mohol by byť zamýšľaný ako konštatovanie  Dobrý debil! z názvu blogu. Osobne sa domnievam, že pozdrav Dobrý!  je úplne v poriadku a rovnako slušný ako Dobrý deň!, a to z viacerých dôvodov.  

Prvým je, že z kontextu, situácie, v ktorej komunikácia prebieha, je obom stranám aj tak úplne jasné, že sa myslí po pozdrav Dobrý deň!  Ten deň úplne vyjadruje komunikačná situácia. Nemyslím si teda, že pozdravenie Dobrý! je prejavom nejednoznačnosti (a ani lenivosti), pretože ak by sme chceli argumentovať týmto smerom, mohli by sme spochybniť pôvodný pozdrav Dobrý deň!, ktorý by sa tiež charakterizovať ako nejednoznačný a ako prejav lenivosti vysloviť, napríklad, Prajem vám, aby váš deň bol dobrý! S týmto problémom sa vo svojich úvodných kapitolách pohráva aj Tolkienov Hobit. Pre lepšiu dostupnosť a kvalitu českého prekladu uvádzam ten:

"Dobré jitro!" pozdravil Bilbo a také to tak myslel, svítilo slunce a tráva se svěže zelenala. Ale Gandalf se na něj podíval zpod hu ňatého obočí, které mu trčelo ještě dál než stinná střecha klobouku.

"Jak to myslíte?" zeptal se. "Přejete mi tím dobré jitro, nebo máte na zřeteli, že dnešní jitro je dobré, ať už já o to stojím nebo ne, či že se dnes ráno cítíte dobře sám, anebo že je jitro jako stvořené, aby byl člověk dobrý?"

"Všechno najednou," odpověděl Bilbo. "A navíc ještě, že je krásné ráno na vykouření fajfky pod širým nebem.“

Jednoducho povedané, keď ľudia povedia Dobrý deň!, tak to vôbec nemusí znamenať, že adresátovi prajú dobrý deň. V bežnej medziľudskej komunikácii táto fráza slúži ako pozdrav a jej význam v skutočnosti je Zdravím vás. Predpokladám, že ľudia sa väčšinou veľmi nezamýšľajú nad doslovným obsahom toho, ako sa zdravia. Rovnako by sme namiesto Dobrý deň! mohli používať Bububu! a myslelo by sa tým opäť Zdravím vás. Takže keď sme ukázali, že tento pozdrav nesúvisí s literárnym významom jeho slov a ak by to tak aj bolo, kontext komunikačnej situácie nahrádza to nevypovedané, môžeme taktiež spochybniť arbitrárne priradenie menšej dávky slušnosti k Dobrý! a väčšej  k Dobrý deň!  

Druhá vec, na ktorú chcem poukázať, je oveľa praktickejšia. Nejdem obhajovať lenivosť (a už vôbec nie lenivosť žiakov), idem ukázať, že rešpekt voči učiteľom sa dá prejavovať aj inak, ako je to konvenčne prijímané. Predstavte si, že ste učiteľ a za deň sa vám pozdraví niekoľko stoviek žiakov. Pre nich je to oveľa jednoduchšie ako pre vás. Oni denne pozdravia okolo desať, prípadne niekoľko málo desiatok ľudí. Ale vy? Vy tých žiakov niekedy stretnete i stovky a musí byť predsa vyčerpávajúce a otravné, keď ste pod tlakom (za ktorý vďačíte konvenciám slušného správania) pozdraviť sa im späť. Toto platí o to viac, keď so žiakmi aj tak stále celý deň ste, musíte ich počúvať, vykladať im látku, skúšať ich, proste s nimi verbálne interagovať, čo často nie je veľmi príjemné. Považujem preto NEpozdravenie sa učiteľovi slovne za prejav väčšieho rešpektu ako pozdravenie sa a z toho vyplývajúce požadovanie spätného pozdravu. Veď ten učiteľ toho má beztak dosť, často nemá chuť ani rozprávať, nie to sa ešte stokrát otvárať ústa, aby sa niekomu pozdravil. A na ďalší deň zase.  Toto, samozrejme, platí pre situácie, kde sa očakáva, že žiak by sa mal pozdraviť prvý.

Ďalší vývoj tejto diskusie by mohol nabrať  smer, kde by sa hľadali nové, relevantné formy pozdravov a vyjadrenia rešpektu.

Obrázky: 

http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/172/257/uhsttemplate.PNG?1315594960

http://goodtoknow.media.ipcdigital.co.uk/111/000005156/6515_orh412w625/teacher-telling-off-a-pupil.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?