Klokan

Autor: Šimon Evin | 3.5.2014 o 12:52 | (upravené 3.5.2014 o 19:20) Karma článku: 2,51 | Prečítané:  265x

Krátka experimentálna poviedka, veľmi mierne inšpirovaná klokaniou trilógiou od Marc-Uwe Klinga, ale intertextualitu nehľadajte.

Klokan1

 

Cesta hore bola preňho najhoršou časťou tohto nemilého, ale nutného procesu. A k tomu ešte ten Klokan. Všetečné poznámky o nezmyselnosti celého jeho snaženia zo strany tohto stelesnenia drzosti ho chvíľami takmer primäli, aby mu šmaril zakladač na VISSP2 karty do tej poskakujúcej papule a za strašného revu zbehnol späť dolu.

-Nejde mi do hlavy, prečo sa opakovanie a dobrovoľne podrobuješ vykorisťovaniu. Vlastne tam ideš len preto, aby si tam s námahou mohol prísť zas. Keby si vedel aspoň skákať ako ja. To by sa ti šlo ľahšie i hore, i dole. Ale viac dole.-

Už Klokanovi ani neodpovedal, lebo taká nerozvážnosť mala vždy veľmi nepríjemné následky. Namiesto toho sa pokúsil kopnúť ho, čo ale Klokan očividne očakával a s ľahkosťou baletky sa uhol a poskočil o veľký kus dopredu, pričom vôbec nevyzeral ani nahnevaný, ani prekvapený, ani dotknutý. Len sa drzo vyškieral. Mal chuť kopnúť Klokana ešte raz, ale vedel, že ten by sa znova uhol a to by ho asi naopak ešte viac rozčúlilo. A to si nemohol dovoliť, preto radšej otvoril svoj zakladač a snažil sa upokojiť kontrolovaním kariet. Najprv štandardná zbierka potravín, domácich potrieb a oblečenia, potom na jeho pomery slušné medicínske služby, ďalej niekoľko málo drahších veci (napr.diaľkový transport a vstup do zábavných stredísk) a na záver pár luxusných artiklov, vrátane zopár kúskov pracne získaných na čiernom trhu.

-Hm.. dneska chceš zase kupovať niečo nie kóšer? A čím chceš tých kapitalistických vyciciavačov podplatiť? A, počuj, keď už sme pri tom, minule som dostal skvelý nápad, ako ošklbať toho tučného úradníka o exkluzívy. Vieš, toho, čo sa vždy tvári tak falošne veselo, keď uňho vymieňame dopravné. Stačilo by počkať, kým... hmmm... ako tak pozerám, tie exkluzívy by sa ti veru zišli. Nejak ti dochádzajú zberateľské kúsky. Ts, ts, ts, Sochu slobody máš už len dvakrát.-

Za extrémneho vypätia sa ovládol. S rukami roztrasenými od hnevu otočil posledný list v zakladači a čo najopatrnejšie vytiahol poslednú kartu. Mala značne ošúchané okraje a veľmi staromódny čip. Na rozdiel od ostatných na nej nebol žiaden nápis ani znaky.

-Fíha, a toto je čo? Vyzerá to na rozpadnutie. Si si istý, že je bezpečné sa toho dotýkať? A odkiaľ to máš? Vykradol si múzeum, keď som bol preč? Koľko myslíš, že za to dostaneš? Veď ti ani neuveria, keď im povieš, čo to je. Ale ja, ja ti dôverujem. O tom predsa nemôžeš pochybovať. Odhaľ mi toto spektakulárne tajomstvo.-

Riskol s Klokanom dialóg.

-Toto,- odvetil starostlivo zasúvajúc kartu späť,- je budúcnosť. Dá sa povedať, že aj tvoja.-

-Veľmi vyčerpávajúca a jednoznačná odpoveď. Som ti do smrti vďačný, že si mi dovolil nazrieť do tvojich nepochybne skvelých plánov. A teraz vážne, čo je to zač? Ukradol si to? Alebo vymenil? No tááák!-

-Za krátko sa to dozvieš,- odvetil, už oľutujúc, že Klokanovi vôbec niečo vravel. Zase ho pochytila silná túžba otočiť sa a zbehnúť dolu, alebo aspoň Klokana poriadne udrieť. Takmer nad sebou stratil kontrolu, ale zachránilo ho to, že práve dorazili na vrchol. No, aspoň sa utvrdil vo svojom presvedčení. Na sekundu ho potom premkla hrôza z teoretickej možnosti, že došlo k výmene úradníkov, ale známe hlasy preňho boli ubezpečením, že sa nič také nestalo. Nasledoval štandardný proces. Najprv oficiálne záležitosti, potom sa pristúpilo k privieraniu očí. Klokan od zvedavosti skákal do kruhu a prestal, až keď sa objekt jeho všetečného záujmu ocitol na stole.

-A,a, ako vidíte, mám tu o, o oboje, ako sme s, s, sa dohodli..-

-Ahá, takže toto je ten spomínaný...a naozaj trváte na svojom podiele? Nechcete k tomu nič viac?-

-Nie. P, p, prosím, nech už je to z, z, z, za nami.-

 

*

Cesta hore bola najlepšou časťou tohto procesu. Ničím nerušené ticho, žiadne vybavovačky na vrchole a s originál klokaními nohami sa šlo tak ľahko!3.

 


1Vlastne sa doteraz s istotou nevie, čo to naozaj bolo. Výskum však naznačuje, že by s veľkou pravdepodobnosťou mohlo ísť práve o Klokana, preto sa dospelo k rozhodnutiu používať paušálne práve toto označenie.

2Voucher for Internationally Standardized Service or Product

3K textu patria ešte vety: „Len aby sa nepokazili. Ďalšie by sa zháňali veľmi problematicky a už dávno nemal čím zaplatiť." Tieto sa však nachádzajú len na najstarších rukopisoch a neskôr boli vynechané z dôvodov, na ktorých objasnenie tu nie je priestor.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?