Prípadová štúdia: O dichotómii slovenskej byrokracie

Autor: Šimon Evin | 24.3.2014 o 21:56 | (upravené 30.4.2015 o 16:57) Karma článku: 6,28 | Prečítané:  531x

Nebude to nič hĺbavé, hlboké ani veľmi poučné. Skôr informatívne. Skúsenosť. Ako sa píše v zadaniach testov na jazykové certifikáty: Compare and contrast.

Ako Slovák študujúci na vysokej škole v Česku viac či menej pravidelne podnikám cestu vlakom cez územie SR i ČR. V oboch krajinách si študenti môžu vybaviť samostatný vlakový Žiacky preukaz, ktorých ich oprávňuje platiť za cestu polovičnú cenu v danej krajine. Preukazy sú de facto zadarmo, stačí ukázať občiansky, vypísať formulár so žiadosťou, priniesť fotku a potvrdenie o štúdiu zo školy.

Keďže naše študijné oddelenie vydáva potvrdenie o štúdiu len na semester, nie na celý rok, ročne si musím preukaz vybavovať 2x. Včera večer som teda bol na stanici (SR) s potrebnými vecami.  Teta za okienkom mi však odmietla poukaz vyhotoviť so zdôvodnením, že fotka, ktorú som jej dal, je nepoužiteľná, lebo nie je na fotografickom papieri a nemá správne rozmery. Na stránke Slovenskej železničnej spoločností stojí:

„Ak ste žiakom na niektorej zo stredných alebo vysokých škôl zriadených v SR a vaša škola nevydáva BČK (pre žiakov stredných škôl je používanie BČK na báze dobrovoľnosti), môžete si Žiacky preukaz vybaviť priamo v pokladnici ZSSK. Potrebujete k tomu: aktuálnu farebnú fotografiu na fotografickom papieri (3x3,5 cm), školou potvrdenú Žiadanku na vydanie Žiackeho preukazu na zľavnené cestovné pre žiakov a študentov škôl (je k dispozícii na internetovej stránke alebo aj v ktorejkoľvek pokladnici ZSSK) a preukaz totožnosti (v prípade detí do 15 rokov preukaz totožnosti jedného z rodičov alebo zákonných zákonného  zástupcu). Žiadanka musí byť riadne vyplnená, neprepisovaná, školou potvrdené údaje musia byť v prípade omylu úradne opravené.“ (http://www.slovakrail.sk/sk/preprava-osob/slovensko/produkty-a-zlavy/ziaci-a-studenti.html)

Fair enough, fotografia nebola na fotografickom papieri. Chcel som ušetriť a preto som si ju vytlačil na normálny papier. Domnievam sa, že rozmery mala v poriadku, aj aktuálna bola a evidentne som na nej bol ja. Keď som sa teda ohradil použiteľnosťou fotky (že tam som ja, že je to normálna fotka), teta za okienkom si prizvala kolegynku a obe sa zhodli, že tá fotka je nepoužiteľná. Že sa poškodí, keď sa na ňu prilepí fólia, ktorá sa na kartičku preukazu lepí. So slovami, že ona si to pravidlo nevymyslela a keby mi preukaz s tou fotkou skontroloval revízor, tak ona by prišla o prácu. Tak som ja zase so slovami „nepotešili ste ma“ odišiel. Veď si kúpim lístok so zľavou len na českej strane (kde mimochodom stačí semestrálne potvrdenie na to, aby vám preukaz vyhotovili na celý rok. Môj je momentálne platný do 31.10. 2014 a vybavoval som si ho v septembri alebo októbri 2013).

Dnes ráno som si teda na tej istej stanici, ale od inej tety za iným okienkom vypýtal cestovný lístok s dôraznou poznámkou, (príčinou môjho dôrazu je ďalšia nepríjemná skúsenosť so železničnými spoločnosťami, ale to je iný príbeh) že mám len český Žiacky preukaz. Teta sa ma spýtala, či si vybavujem ten slovenský. Odvetil som jej, že som to skúšal, ale neúspešne, pre tú fotku. A na moje veľké počudovanie som sa od tety dozvedel, že môj (ne)aktuálny slovenský vlakový Žiacky preukaz, ktorý mi platil len minulý semester, si môžem predĺžiť, že mi na to stačí tlačivo s potvrdením o štúdiu a občiansky. Tlačivo som mal stále pri sebe, tak som jej ho posunul, vypísal žiadanku, ukázal občiansky a asi za 3 minúty som si mohol už oprávnene kúpiť polovičný-študentský lístok i na území SR. (Obyčajne vybavovanie preukazu trvá pár dní).

Z blackoutu sa predsa len stal highlight.

Veľká vďaka tete na levickej vlakovej stanici v okienku naľavo.

Ilustračné fotky:

http://ecowatch.org/wp-content/uploads/2011/11/bureaucracy.jpg

http://www.laprogressive.com/wp-content/uploads/2010/08/Bureaucracy_2.gif

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?